• Projekt „Erasmus +”

• Erasmus + 2024 -VET

• Grupa 24 uczniów kształcących się w zawodach technik żywienia usług gastronomicznych i technik rolnik z Zespołu Szkół Rolniczych  im. W. Witosa w Ostrożanach wraz z opiekunami przebywa w Grecji na dwutygodniowym stażu zagranicznym.

Na czas realizacji projektu młodzież zamieszkała w hotelu Dafnie plus w miejscowości Leptokaria na Riwierze Olimpijskiej. Celem głównym projektu jest poszerzanie kompetencji zawodowych i horyzontów na rynku pracy w Unii Europejskiej, podnoszenie mobilności zawodowej i osobistej uczniów oraz rozwijanie ich kompetencji językowych.

Uczestnicy projektu realizują cele i założenia ujęte w programie właściwym dla danego zawodu tj. technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik rolnik.

W pierwszym tygodniu staż młodzieży uczącej się w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych odbywał się na terenie kuchni i restauracji hotelowej pod okiem wyspecjalizowanej kadry. Stażyści zapoznali się z przyrządami kontrolno – pomiarowymi wykorzystywanymi w gastronomii, procedurami obowiązującymi podczas przyjmowania surowców, a także doskonalili umiejętności przyrządzania potraw kuchni greckiej.

Staż w zawodzie technik rolnik odbywał się w różnych gospodarstwach rolnych, gdzie młodzież zapoznawała się z obsługą urządzeń  i maszyn rolniczych, kontrolowała warunki zoohigieniczne w pomieszczeniach gospodarskich, a także wykonywała czynności porządkowe.

Obie grupy zawodowe doskonaliły umiejętności językowe, poznawali kulturę i obyczaje regionu.

W wolnych chwilach uczniowie integrowali się podczas wspólnych zabaw na plaży, dyskotek, gier terenowych. Zwiedzili średniowieczny zamek krzyżowców w Platamonas, przeszli wąwozem Enipeas w miejscowości Litochoro. Mieli także okazję zwiedzić Muzeum Folkloru w Gonnoi i wziąć udział w warsztatach kulinarnych przygotowywania tradycyjnego greckiego pieczywa.

W ramach kursów i szkoleń programu Erasmus+ „Kurs Doskonalenia Nauczycieli w Sztuce Kulinariów i Zarządzaniu Gastronomią" odbywa pani Alicja Tołwińska. Kurs ten umożliwia doskonalenie umiejętności kulinarnych oraz zdobycie wiedzy z zakresu zarządzania gastronomią. Obejmują one szkolenia praktyczne prowadzone przez doświadczonych specjalistów z branży oraz seminaria, podczas których omawiane są najnowsze trendy i techniki w gastronomii. Uczestniczka ma okazję poznać różnorodność kuchni i tradycji kulinarnych Grecji, co pozwoli jej poszerzyć swoje horyzonty kulinarno-kulturowe i wzbogacić swoje umiejętności zawodowe.