• Projekt „Erasmus +”

• Erasmus + 2024 - SCH

• W ramach akredytacji programu Erasmus + Edukacja Szkolna Grupowa mobilność uczniów, osiemnastu uczniów wraz z opiekunami i dwoma nauczycielami w ramach obserwacji pracy odbędzie mobilność zagraniczną w Grecji.

Szkoła partnerska: PLATON M.E.P.E., Katerini w Grecji

Nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000132914

Termin mobilności: 06-17.05.2024

W pierwszym tygodniu w ramach programu Erasmus+ SCH, uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Ostrożanach odbyli pierwsze zajęcia w szkole partnerskiej Platon w Katerini. W ramach zajęć, młodzież miała okazję poznać system edukacji greckiej. Uczniowie prowadzili dyskusję w grupach na temat różnic i podobieństw pomiędzy zwyczajami i kulturą panującą w Grecji i w Polsce.

Wspólnie z uczniami greckimi prowadzili dyskusję na temat wpływu globalizacji i zmian społecznych na współczesną Grecję. Efektem pracy był stworzony wspólnie plakat tematyczny - Globalizacja ( burza myśli ).

W ramach realizacji programu mobilności zagranicznej Erasmus + , młodzież z ZSR w Ostrożanach miała zajęcia w języku angielskim. Uczniowie dyskutowali na temat różnic kulturowych w sztuce, muzyce oraz kuchni. Młodzież wymieniała się spostrzeżeniami.

Odbyły się wspólne warsztaty z komunikacji biznesowej. Młodzież doskonaliła swoje umiejętności pisania e-maili oraz prowadzenia prezentacji i rozmów telefonicznych w kontekście biznesowym w języku angielskim.

Podczas zajęć, uczniowie analizowali różnego rodzaju aspekty łączące kraje Unii Europejskiej. Młodzież analizowała korzyści oraz zagrożenia wynikające z integracji europejskiej.

W programie Erasmus + , Edukacja Szkolna - Obserwacja pracy, dwoje nauczycieli z Zespołu Szkół Rolniczych w Ostrożanach doskonali swoje umiejętności zawodowe m.in z zakresu IT. Nauczyciele podczas obserwacji pracy pedagogów w greckiej placówce szkolnej Platan M.E.P.E. mają okazję nabyć dodatkowe doświadczenie w pracy na rynku międzynarodowym.

W wolnych chwilach uczniowie integrowali się podczas wspólnych zabaw na plaży, dyskotek, gier terenowych. Zwiedzili średniowieczny zamek krzyżowców w Platamonas, przeszli wąwozem Enipeas w miejscowości Litochoro. Mieli także okazję zwiedzić Muzeum Folkloru w Gonnoi i wziąć udział w warsztatach kulinarnych przygotowywania tradycyjnego greckiego pieczywa. Odbyły się warsztaty teatralne, młodzież mogła „wejść” w świat tej sztuki.